Dişleri saran diş eti dokusunun, dişi veya diş kökünü açığa çıkartarak geri çekilmesi olarak tanımlanan diş eti çekilmesi pek çok kişiyi rahatsız ediyor. Diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir? Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Dişler çene kemiği içerisinde bulunur. Dişler çene kemiğine dişler etrafında bulunan lifler ile bağlanır. Bu lifler aynı zamanda bir amortisör görevi görerek dişlerin çiğneme hareketleri sırasında ufak hareketlerine izin verir.

Diş eti çekilmesi nasıl ortaya çıkar?
Öğünler sonrası dişler üzerinde kalan besin artıkları doğru temizlenmez ise vücut içerisinde bu plaklara karşı reaksiyon başlayacaktır. Ağız içerisinde bulunan bakterilerin besin kaynağı, dişler üzerinde bulunan plaklardır.

Bakteriler bu plaklar içerisindeki glikozu kullanarak asit açığa çıkarırlar ve bu asit sonucu dişler etrafındaki kemik erimeye başlar.

Dişler ve diş etleri çene kemiğinden kaynak alan kılcal damarlar vasıtasıyla beslenirler. Kemik erimesi sonrası beslenemeyen diş etleri diş etrafından çekilirler.

Diş eti çekilmesinin temel sebebi dişi saran çene kemiğinin bakteriler kaynaklı erimesidir.

Çene kemiği dişlerimizi ağızda tutan mukavemet kaynaklarıdır. Kaybedilen her kemik, dişin ağızda kalım süresini direkt etkileyeceği gibi dişin ağız içerisinde sallanmasına da neden olacaktır.

Diş taşı temizliği yaptırmak diş eti çekilmesini engeller mi?
Detertraj işlemi (diş taşı temizliği) dişin sadece yüzeysel bölgesinin temizliğidir. Diş eti çekilmesi varlığında bakteriler diş etrafında bir cep oluşturur. Bu cebin içerisinde bulunan oluşumlar detaylı temizlenmedikçe kemik erimesi ve diş eti çekilmesi durmayacaktır.

Böyle bir durumda diş eti cebi kürete edilerek temizlik sağlanır. Küretaj işlemi sonrası hasta 6 ayda bir kontrole çağrılarak iyileşme takip edilir. Gerektiği durumlarda idame tedavi uygulanır.

Düzenli kontrol büyük önem taşıyor
Oluşabilecek problemlerin erken teşhisi dişlerin ağızda kalım sürelerini çok ciddi oranda etkiler. Hastalar genelde problemlerinin farkında olmadıklarından dolayı 6 ayda bir hekimlerini ziyaret ederek vahim tablolardan kaçınabilirler.

Diş çürüklerinin başlangıç seviyesi genelde ağrısız seyredeceğinden dolayı erken teşhis durumundan dişlerin kanal tedavisi ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

İlgili Haberler