Ortodonti, diş-çene-yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemek; mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak ve tedavi etmek; bununla birlikte iyi bir estetik ve fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır. 

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur ?

Kalıtsal etkenlere bağlı olarak,
Doğumsal anomaliler nedeniyle (dudak-damak yarığı vb.),
Hatalı fonksiyonlar nedeniyle (ağız solunumu vb.),
Zararlı alışkanlıklar nedeniyle (parmak emme, uzun süre emzik kullanma vb.),
Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybedilmesi nedeniyle,
Diş gıcırdatma veya düşmesi, çarpma gibi travmalar nedeniyle.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir? 

Düzgün diş ve çeneler iyi bir yüz estetiğinin ve güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. 

Aynı zamanda;
Kişinin etkin şekilde ısırıp çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır
Dişeti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, diş ve dişeti sağlığına katkıda bulunmaktadır.
Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.  

Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır? 

Hastalar ortodontist ile 6-7 yaşlarında tanışmalıdır. Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çeneleri de ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme-gelişmeden de yararlanabilmek için çocukların buluğ çağına girmeden önce mutlaka muayeneye getirilmesi gerekmektedir. 

Büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır. Bazı durumlarda da sorun erkenden belirlendiği halde, ortodonti uzmanı çocuğu belirli aralıklarla kontrole çağırarak tedavi için en uygun zamanı bekleyebilir. Bu yaşlarda uygulanabilen koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler sayesinde ileride kapsamlı tedavileri gerektirecek bozukluklar, görece basit ve kısa girişimlerle önlenebilir. Çene bozuklukları erken dönemde tedavi edilmezse, 18 yaşından sonra ortognatik cerrahi ile kombine edilen ortodontik tedaviyle düzeltilebilirler. 

Koruyucu Ortodontik Tedavi 
Koruyucu tedavilerde amaç daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçta erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontist tarafından takibi önerilmektedir. 

Önleyici Ortodontik Tedavi 

Kötü alışkanlıklar; parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek sorunları önlemek veya daimi dişlere yer açmak amacıyla çok çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir. 

Sabit Ortodontik Tedavi 

Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Gümüş rengi, altın rengi, şeffaf/diş rengi veya pembe/mavi gibi renkli olabilmektedir. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına izin vermekte ve böylece tamamen görünmez olabilmektedir. (lingual ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaşta bireye uygulanabilmektedir. 

Pekiştirme Tedavisi 

Ortodontik tedavi ile elde edilen ideal çene ve diş konumlarının yapılan pasif tel ve apareyler ile korunmasıdır.

Kaynak: Dt. Volkan KOÇ